Wiele o lunetach i optyce

Właściwa lornetka – jak ją odnaleźć?

Written on Grudzień 2016   in Lornetki

spinage-1514261_640

Wytrzymały osprzęt poprawnej jakości posłuży nam przez sporo lat, wobec tego zanim kupimy lornetkę wskazane jest poświęcić trochę czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, rozmiar obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można stwierdzić, iż lornetki to nic innego, jak scalone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie dojrzeć. Należy jednak mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zmniejszenie pola widzenia oraz jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Wymiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontalnej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w trakcie obserwacji w słabym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem kluczowej decyzji wskazane jest zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystać nasz sprzęt. Poniekąd innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorami i nocą. Gdy wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o szerokim obiektywie, wobec tego mniejsze modele w zupełności wystarczą do oglądania natury. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni postawić na spore lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki typ zamontować na dodatkowym statywie, co znacznie uprości wykorzystywanie.

Koszt ma znaczenie

Dobry osprzęt bywa drogi, jednak jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać nieco z zakupem oraz uzbierać więcej funduszy na mocną lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli nabywać następne sztuki kiepskiej jakości.

, ,