Wiele o lunetach i optyce

W jaki sposób wybrać mikroskop

Written on Czerwiec 2017   in Mikroskopy

23

Aby zakupić mikroskop najpełniej odpowiadający oczekiwaniom, konieczne jest wyznaczenie pewnych znaczących kwestii. Dziedzina w jakiej sprzęt ma być wykorzystany, czy jego parametry techniczne przynależą do najistotniejszych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę.

Wymagane powiększenie

Mikroskopy użytkowane są w wielu dziedzinach nauki – to potrzebny sprzęt w trakcie prowadzenia badań biologicznych lub lekarskich, a też technicznych, czy z zakresu petrologii. Zależnie od tego, jak wielkie powiększenie wymagane jest podczas obserwacji preparatów, trzeba zdecydować się na określone urządzanie. Mikroskopy stereoskopowe mają powiększenie od 2 do 100 razy, biologiczne – od 40 do 400 razy, laboratoryjne i badawcze oferują powiększenie od 40 do 1000 razy, zaś szczególne – aż do 2000 razy.

Mikroskop do pracy

W czasie poszukiwania mikroskopu trzeba wziąć pod uwagę również efekty, jakie pragniemy uzyskać. Do indywidualnej oceny preparatu dostateczny będzie mikroskop binokularowy. Jeżeli zaistnieje potrzeba wykonania fotografii oraz archiwizacji, należy zakupić mikroskop z nasadką trinokularową, a oprócz tego potrzebne są kamera oraz łatwe oprogramowanie. Podobny sprzęt należy wybrać do przygotowywania meldunków i pomiarów, jednakże w tym wypadku odpowiedniej zdecydować się na specjalne oprogramowanie.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wiele ludzi kieruje się przede wszystkim posiadanym budżetem na mikroskop. Od czasu do czasu niemniej jednak należałoby odłożyć w czasie zakup, by zgromadzić trochę większe fundusze. Należy bo pamiętać, że mikroskopy z reguły pozyskujemy na wiele lat użytkowania – sprzęt porządnej jakości po prostu posłuży nam dłużej. Specjalistyczne urządzenia posiadają wyższą cenę, głównie te o budowie modułowej. W razie dowolnych niepewności warto poradzić się specjalisty, który podpowie jaki mikroskop będzie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.

,