Wiele o lunetach i optyce

Teleskop do obserwacji nieba poza miastem

Written on Listopad 2016   in Teleskopy

telescope-658244_640

Miastowi pasjonaci obserwacji nocnego nieba z reguły dostrzec mogą planety, najjaśniejsze mgławice, i naturalnie Księżyc. W związku z tym zapaleni obserwatorzy ochoczo wybierają się na wieś lub w góry, żeby zobaczyć komety, słabe planetoidy i setki innych atrakcyjnych obiektów. Tego typu wyprawy wymagają jednak odpowiedniego sprzętu.

Przenośny a także trwały

Potężne teleskopy są ciężkie, wobec tego trudno będzie je transportować jednej osobie. Pomijając to wyjeżdżając za miasto z zamiarem oglądania ciał niebieskich pewnie parę razy zastanowimy się, czy jest sens instalować kolosalny sprzęt, nawet jeśli warunki będą sprzyjające. Kupując teleskop z myślą o wypadach poza miasto należałoby więc poszukać osprzętu prostego w transportowaniu, które będzie poręczne. Jednocześnie powinno być ono trwałe. Sztywny montaż to gwarancja, że w obserwacji celów nie będą nas denerwowały drgania teleskopu wywołane np. wiatrem.

Dobra jakość

W czasie poszukiwania właściwego teleskopu do użytku poza miastem warto zwrócić uwagę na jego jakość. Za odporne urządzenia, które posłużą nam przez sporo lat zapłacimy więcej, ale w tym przypadku zapłata przekłada się na klasę osprzętu. Znaczące będzie dodatkowo wyposażenie – zapytajmy czy dany wariant ma w komplecie okulary oraz jakiej są one jakości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, powinno się pytać – sprzedawca, który potrafi wszechstronnie wytłumaczyć nurtujące nas kwestie to dobry wskaźnik. Gdy doprecyzujemy nasze oczekiwania oraz będziemy potrafili określić jakiego dokładnie osprzętu poszukujemy, z pewnością znajdziemy model, który idealnie sprawdzi się podczas eskapad za miasto.

,