Wiele o lunetach i optyce

Luneta do obserwacji nieba

Written on Grudzień 2016   in Lunety

map-160141_640

Znalezienie odpowiedniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, szczególnie dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W czasie poszukiwania powinno się wziąć pod uwagę wskazane kryteria, które znacznie ułatwią podjęcie krańcowej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Na pewno najważniejszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas poszukiwania osprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie zobaczyć. Ważna jest także średnica obiektywu, a także pole widzenia. Ludzie, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za typem kątowym, gdzie okular zorientowany jest pod kątem 45°. Bez wątpienia ważnym kryterium będzie również koszt takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych wystarczające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy asortyment, bądź samodzielne uzupełnienie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Niewątpliwie możemy sami poszukać poszczególnych podzespołów, lecz takie zadanie bywa zanadto trudne dla młodych obserwatorów nieba. Aby mieć pełne przekonanie, że wszystkie elementy osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy proponowane przez producentów lunet.

Dlaczego powinno się kupić lunetę?

Chociaż może się wydawać, że lornetka i luneta charakteryzują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie i jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, ale w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Powinno się przy tym nadmienić, że luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, lecz będzie też użyteczna w trakcie wycieczek przyrodniczych. Jeśli jednak przewidujemy wykorzystać ją do podziwiania natury, wskazane jest postarać się o dodatkową wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, że osprzęt pozostanie bezpieczny niezależnie od pogody.

, ,