Wiele o lunetach i optyce

Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się sprawdza?

Written on Grudzień 2016   in Lornetki

telescope-122960_640

Wiele Wiele osób sądzi, że jedynym sprzętem adekwatnym do obserwacji astronomicznych jest teleskop. Natomiast lornetka również się przyda, i to nie tylko początkującym wielbicielom podziwiania gwiazd. W jakich sytuacjach się ona sprawdzi i z jakiego powodu nie warto z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające do tej pory doświadczenia w obserwowaniu nocnego nieba i śledzeniu osobnych gwiazdozbiorów prawdopodobnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z dużym powiększeniem i małym polem widzenia. Lornetki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w czasie nauki rozpoznawania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej widocznych. Co więcej jest to przyrząd bardzo dobry do oglądania Księżyca – nawet jeżeli dysponujemy lornetką o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu dojrzymy wyrwy oraz wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można też śledzić jaśniejsze planety, na przykład Gwiazda Poranna, Mars, Saturn lub Jowisz.

 

I dla wtajemniczonych

 

Wraz ze nabywaniem doświadczenia oraz lepszej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o przyrząd gwarantujący znaczne powiększenie. Lecz nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy definitywnie rezygnować z wykorzystywania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy pragnęli szybko znaleźć wiele celów, lub zlokalizować jeden słabszy, którego usytuowanie w stosunku do jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w czasie początkowych obserwacji astronomicznych, lecz będzie także owocna w czasie następnych sesji. Stąd powinno się poszukać osprzętu odpowiedniej jakości, który posłuży nam przez sporo lat i będzie komfortowy w użytkowaniu. Pamiętajmy, że lornetki do oglądania nocnego nieba powinny dysponować szeroką średnice obiektywu.

, ,