Wiele o lunetach i optyce

Kupno lunety – na co zwrócić uwagę?

Written on Grudzień 2016   in Lornetki i lunety

telescope-312033_640

Wiele osób lubiących oglądanie natury rozważa zakup dobrego osprzętu, który znacznie to zadanie ułatwi. Wybór lunety może jednakże sprawić sporo trudów – jakimi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji

Istotne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie cele będziemy mogli obserwować. Należy jednak pamiętać, że znaczące powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego osprzętu, co może okazać się mało praktyczne w czasie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć oglądany cel wpływa w podobny sposób wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Wskazane jest także zwrócić uwagę na to, czy ostrość widzenia na krańcach jest jednakowo dobra jak w środku.

Użyteczne dodatki

W sklepach specjalistycznych przeważnie znaleźć można lunety wykonane ze stali, lub aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na typ ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni zastanowić się nad zakupem specjalnej wodoodpornej obudowy, która skutecznie ochroni sprzęt przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu należy zastanowić się też, czy potrzebujemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym lub kamerą.

Jeśli szukamy lunety do oglądania zwierząt, stosownym wyborem będzie wersja z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zapewni jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

, ,