Wiele o lunetach i optyce

Jak dbać o teleskop

Written on Czerwiec 2017   in Teleskopy

19

Teleskopy przeznaczone do obserwacji astronomicznych to raz za razem istotny wydatek, właśnie dlatego należałoby mieć pojęcie jakim sposobem dbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez wiele lat. Poprawne czyszczenie i przechowywanie tego rodzaju sprzętów to fundament.

Czyszczenie? Jedynie delikatne!

Wycieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a w następstwie tego teleskopy, lornetek, mikroskopów czy aparatów fotograficznych – za pomocą pospolitej ściereczki to duży błąd. Umyślnie przeznaczone do tego celu akcesoria są delikatne, a jednocześnie skuteczne w działaniu. To naturalnie dzięki nim wyeliminujemy zanieczyszczenia, jak kurz, lub odciski palców, a równocześnie będziemy posiadać pełne przekonanie, że nie dokonamy uszkodzeń delikatnych powłok. Jeśli w takim razie pragniemy, aby teleskop posłużył nam przez dużo lat, wybierzmy miękkie ściereczki lub też pędzelki przeznaczone do przyrządów optycznych.

Przechowywanie i przenoszenie

Zdarza się, iż teleskop stoi nie używany przez dużo tygodni zbierając pył. Jeśli w następstwie tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, zdecydowanie poprawniej będzie ukryć go do wyjątkowego pokrowca, jaki uchroni sprzęt przed możliwymi zanieczyszczeniami. W przypadku osób przewidujących monitorować obiekty na nocnym niebie poza miastem, nieodzowne jest kupno szczególnej torby na teleskop. Najprzyzwoiciej, jeśli będzie ona wodoszczelna, bo to efektywnie ochroni zawartość przed kurzem i wilgocią; a przy tym wykonana z materiału gwarantującego protekcję przed wstrząsami czy defektami mechanicznymi. Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz czy torba posiada paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni wygodne przenoszenie teleskopu. Trafnym rozwiązaniem są także kieszenie na wszelkie akcesoria oraz pomocnicze elementy przydatne w czasie podziwiania nocnego nieba z dala od miast.

,